Termostatlı Isıtıcı Nedir?

Termostatlı ısıtıcı nedir

Termostatlı ısıtıcı, termostatlı ısıtıcı ve soğutucu sistemleri için kullanılan genel bir terimdir. Bu yazımızda termostatlı ısıtıcı nedir ve çeşitleri nelerdir konusuna değineceğiz. Termostatlar hem ısıtma hem soğutma sistemleri olarak ikiye ayrılırlar. Yani yalnızca ısıtma için kullanılırlar ya da yalnızca soğutma için kullanılırlar. Fakat hem ısıtma hem de aynı zamanda soğutma fonksiyonuna sahip termostatlar vardır. Bunlara kombine termostatlar ismi verilir. Termostatlar hemen hemen her ortamda kullanılabilirler. Hatta aklınıza dahi gelmeyecek tüm sistemlerin içinde termostat vardır.

Termostatlı Isıtıcı Nasıl Çalışır?

Termostatlı ısıtıcı nasıl çalışır sorusuna şu şekilde bir yanıt verebiliriz. Termostatlı ısıtıcı dış ortamın sıcaklığını göz önünde buludurarak çalışır. Dış ortamın sıcaklığına göre soğutucunun iç bölümünde bulunan sıcaklığı ayarlar. Kısaca görevi içeriyi, dışarının sıcaklığına göre istenilen sıcaklığa getirmektir.

Termostatlı ısıtıcı sistemlerinde eğer tank içindeki su aşırı ısınırsa, otomatik olarak ısıtıcıya giden enerji kesilir. Böylelikle suyun gereğinden fazla ısınması önlenmiş olur. Bu da özellikle yaşam alanlarındaki konforu büyük ölçüde arttırmaktadır. Tabii termostatlı ısıtıcı için geçerli olan şey soğutucu için de geçerlidir. Tankın içindeki su yeteri kadar soğuduğu zaman enerji kesilir ve suyun donması engellenmiş olur. Hem termostatlı ısıtıcılar hem de termostatlı soğutucular enerjilerini otomatik olarak kesmeleri sayesinde büyük oranlarda enerji tasarrufu sağlarlar. Termostatlı ıstıcı nasıl çalışır sorusuna oldukça açıklayıcı bir şekilde deyindik. Son olarak vereceğimiz detay ise şudur. Termostatlı ısıtıcılar tankın içindeki su soğumadan tekrardan çalışmaya başlayarak tankın içinde bulunan suyu belirli bir sıcaklıkta tutmaya çalışır.

Termostatlı ısıtıcı
Termostatlı ısıtıcı

Termostatlı Isıtıcı Elektrik Tüketimi

Termostatlı ısıtıcılar yapıları ve işlevleri gereği elektrik tüketimi konusunda değişenlik gösterirler. Çünkü her ısıtıcının yapısı farklı olduğu için harcadığı elektriğin de oranı farklıdır. Fakat termostatlı ısıtıcılar enerji tasarrufu sağladıkları için elektrik tüketimini minimumda tutmaktadırlar. Bu da hane halkının elektriğe daha fazla para ödemelerine gerek kalmadığının bir göstergesidir. Termostatlı ısıtıcılar çok düşük oranlarda elektrik harcamaktadır.

Termostat Çeşitleri Nelerdir?

Termostat çeşitleri kullanıma göre değişiklik göstermektedir. Aynı zamanda termostat seçimi ortama göre yapılmalıdır. Termostat çeşitleri arasında bimetal termostatlar, gazlı termostatlar ve civa tüplü termostatlar bulunmaktadır. Her birinin işlevi ve maliteri farklıdır. Bu yazımızda termostatlı ısıtıcı nedir sorusuna en net şekilde cevap verdik.

Leave a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir