Sıcak Su Pompası Nedir?

Sıcak Su Pompası Nedir

Bu yazımızda sıcak su pompası nedir konusuna değinmek istiyoruz. Sıcak su pompası ısıtma sistemlerinde kazanda ısınan suyun tesisattaki dirençleri geçerek ısı yayıcılara iletilmesini sağlayan cihazlardır. Suyun kalorifer sistemlerindeki dolaşım yolunu sağlamak için sadece santrifüj pompalar uygundur. Pompanın çalışması sırasında çekme borusundaki basınç azalmakta ve basma borusundaki basınç artmaktadır. Pompa basıncı, boru şebekesinde basınç kayıplarını karşılamayı sağlar. Sıcak su pompaları motor yapılarına göre iki çeşittir;

  • Islak rotorlu pompalar
  • Kuru rotorlu pompalar

Merkezi sıcak sulu ısıtma sistemlerinde ıslak rotorlu sıcak su pompaları kullanılır. Islak rotorlu pompalarda, basınçlandırılan suyun rotor gömleği içerisinden rotor etrafında dolaşmasına ve rotor milinin oturduğu karbon yatakları ıslatıp bir nevi yağlamasına izin verilir. Bu şekilde motorun sargı ve yatak grubundaki ısınma problemleri saf dışı bırakılır. Islak rotorlu pompa motorlarının üzerinde soğutma kanatları ve soğutma fanı yoktur. Bundan dolayı sessiz çalışırlar. Ayrıca pompalarda sızdırmazlığı sağlayan, pompanın gövdesi içerisindeki en önemli parçalarından biri olan salmastra, ıslak rotora sahip pompalarda kullanılmaz ve düşük servis imkanı sağlamakta ve bakım maliyetleri oluşturmaktadır. Birçok avantajının yanında, kuru rotorlu pompalara göre daha düşük verimde çalışmaları ve belirli bir kapasitenin üzerinde üretilememeleri yüzünden ıslak rotorlu pompalar genelde ısıtma ve soğutma sirkülasyonunda kullanılır. Çünkü sıcak su sistemleri kapalı çevrimler olduğu için çok yüksek basınç değerlerine sahip pompalar kullanılmaz. Ancak yine de ıslak rotorlu pompaların kapasitelerinin yetmediği durumlarda kuru rotorlu sirkülasyon pompaları kullanılır. En önemli husus ise binanızda kullanılacak bu cihazlardan hangisinin uygun olduğunu tespit edip çalışmalarımızı doğru bir şekilde yürütmemizdir. Sıcak su pompası kontrolü ise aşağıdaki şekilde yapılmalıdır. Sıcak su pompası nedir artık en net şekilde bilgi sahibisiniz.

  • Pompayı susuz çalıştırmamalısınız. Pompayı yağlamak kesinlikle yanlıştır.
  • Pompa standartlara uygun şekilde topraklanmış bir elektrik tesisatına bağlanmalı ve mutlaka topraklanmalıdır.
  • Merkezi ısıtma sisteminde biri yedek olmak şartıyla iki adet sıcak su pompası bulunur. Pompalar ayda bir değişimli olarak çalıştırılmalıdır. Pompaların ikisini de aynı anda çalıştırmak fazla elektrik sarf etmektir ve pompaların daha çabuk arızalanmasına sebep olmaktadır.

1 thought on “Sıcak Su Pompası Nedir?”

Leave a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir