Manavgat Yerden Isıtma Sistemleri

Yerden Isıtma

Yerden ısıtma sistemleri bulunduğunuz mekanın ısı kaybını, zemin betonu içindeki boruların ısının çıktığı yani kaynağından aldığı enerjiyi zemin altından ulaştırarak dağıtan, zemini ve bulunduğunuz ortamı ısıtan bir sistemdir. Bu sistem ülkemizde 30-40 yıldır kullanılmakta olup bu yöntemle halen bir çok mekan ısıtılmaktadır. Sistemin çalışması 40-50 santigrat derecede ki su ile sağlanmaktadır, her türlü yanar madde, Güneş ışınlarının emilmesi , ısı pompası , güneş enerjisi entegre sistemi gerekli olan enerji ihtiyacını karşılayabilmektedir. Yerden ısıtma homojen bir ısı dağılımı sağlar yani odalar arasındaki ısınma farkı yok denecek kadar azdır. En önemlisi diğer ısıtma türlerinde görülen tavanda ısı birikmesi yerden ısıtma sistemlerinde asla oluşmaz. Her türlü zemin döşemelerine uygundur.

YERDEN ISITMA ÇEŞİTLERİ

Yerden ısıtma sistemleri, zeminin altona kablo veya boruların yerleştirilmesi ile mekanı ısıtma sistemidir. Bu sistem sulu borulu ve elektrik kablolu yerden ısıtma sistemleri olarak iki çeşit alternatifi vardır.Su borulu yerden ısıtma sisteminde ısıyı yaymayı sağlayan, yerleştirilen boruların içerinden akan sıcak su kesintisiz olarak borular aracılığıyla dolaşır ve bu şekilde ısınma sağlanır. Sulu borulu sistemler genellikle Ev/Konut tarzı kapalı mekanlar için kullanılır.

Yerden ısıtma sistemlerinde kullanılan bir diğer çeşit ise elektrik kablolu ısınma sistemidir. Sulu sistemlere göre daha geniş bir kullanım alanı sunar. Sistemde zemin döşemesinin altına yerleştirilen korumalı elektrik kabloları sayesinde ısınma olayı sağlanır. Elektrik kablolu ısınma sisteminin kullanıldığı alanlar kapalı, açık, yarı açık, çatı ve oluklarda kullanılabilir.

TRL Proje olarak Manavgat yerden ısıtma alanında en iyi hizmet kalitesini siz değerli müşterilerimiz için sunuyoruz.

YERDEN ISITMA SİSTEMİ AVANTAJLARI

 • Klasik sistemlerin aksine mekanda yer kaplamaz evin dekorasyonunu bozmaz
 • Derecesi düşük olduğu için ekonomiktir diğer sistemlerin aksine daha düşük ısılarda çalıştığı için maliyet açısından da uygundur.
 • En önemlisi uzun yıllar bakım gerektirmeyen bir uygulamadır.
 • Özel olarak bir elektrik tesisatı gerektirmez
 • Homojen dağılım sayesinde mekanda ki her yerin ısısı eşittir.
 • İstediğiniz zaman otomatik olarak durdurabilirsiniz ve yine isteğiniz zaman yeniden çalıştırabilirsiniz
 • Diğer enerji kaynakları ile her zaman bir uyum içerisindedir.
 • Yerden ısıtma sistemleri ortamın nemini havasını asla kurutmaz.

YERDEN ISITMA SİSTEMLERİ ZARARLARI

 • Yerden ısıtma geç ısınan bir sistem olduğu için mekanın ısınması 3-4 saat sürer
 • Yerden ısıtma 50 santigrat derece üstünde olduğu için borularda bakteri türemesi gerçekleşir ve zamanla bu boruları kaplar ve ısınma sorunu yaşamaya sebep olabilir
 • Yerden ısıtma alttan gelen sıcak ısı sebebi ile eşyalarınızın tabanına zarar verebilir eşyaların zeminle temas ettiği yerlere korucu bir şeyler koyup zeminle teması engellenmelidir.
 • Diğer ısıtıcılarda kullanılan soğuğu kesmek için kullanılan halı kilim vb. eşyalar yerden ısıtma sistemlerinde negatif bir durum oluşturur ve sistemin verimini düşürebilir.

Fakat tüm bu dezavantajlara göre yerden ısıtma sistemleri oldukça karlı ve kaliteli bir ısınma sistemidir.

Manavgat Yerden Isıtma Hizmeti

TRL Proje Mühendislik olarak diğer firmalardan benzersiz bir hizmet anlayışı ve müşteri memnuniyeti ile hizmet vermekteyiz. Manavgat Yerden ısıtma sistemleri hakkında daha fazla bilgi almak için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

1 thought on “Manavgat Yerden Isıtma Sistemleri”

Leave a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir