Manavgat Mekanik Tesisat

Manavgat Mekanik Tesisat

İnşaat işlerinde hayat standartını ve yaşam kalitesini artırmaya yönelik yapılan farklı mekanik sistemlerin yapıldığı işlerin tümüne verilen addır. Son dönemlerde elektromekanik olarak elektrik tesisat projeleriyle neredeyse birleşerek birlikte çalışan iki temel disiplin haline gelmiştir. Manavgat Mekanik tesisat projeleri makine mühendisleri ve teknik ressamlar tarafından hazırlanır. Bir başka deyişle mekanik tesisat nedir? Sorusuna verilecek diğer bir cevap ise binanın ısıtma, soğutma, havalandırma, otomasyon su, atık su, yangın önleme gibi ana inşaat işleri dışında kalan işlerdir. Mekanik tesisat bina yapımında inşaat mühendislerinin değil makine mühendislerinin görev alanına dahildir. İnşaat işlerinin tümü arasında en önemli işlerden biridir. Bu arada, Side Mekanik Tesisat başlıklı içeriğimize de göz gezdirebilirsiniz.

Mekanik Tesisat Projeleri Nelerdir ve Nerelerde Hizmet Verilir ?

Mekanik Tesisat; yapı, inşaat, endüstriyel tesis işlerinde yaşam standartlarını ve konforu arttırmaya yönelik yapılan ve yapının iç sistemini oluşturan bileşenlerin tümünü kapsar. Böylelikle her sistemin birbiriyle uyumlu ve birbirini destekler olarak çalışması ve toplam kaliteyi oluşturması önemli bir husustur. Manavgat tesisat işleri konusunda yoğunlukla hizmet verdiğimiz bölgelerin başında gelmektedir. Antalya’nın diğer ilçe ve illerinde de hizmet verip müşterilerimize kaliteli hizmetimizi sunmak için elimizden gelen gayreti göstermeye çalışıyoruz.

Manavgat Mekanik Tesisat Projelerinde Hangi Özellikler Bulunmalıdır ?

Binanın yapımı sırasında uygulanan bu işlemleri mekanik tesisat nedir? sorusunun cevabında belirtildiği gibi bir bütün olarak ele alınmalı ve konutu kullanacak olan insanların temel ihtiyaçlarını karşılamak ve yaşamını kolaylaştırmak amacıyla yapılmaktadır. Bulunduğumuz konum tatil bölgesi olduğu için senenin belirli dönemlerinde nüfus kalabalığı dikkate alınarak çalışmalar son derece titizlik ve çevredeki oluşturulacak rahatsızlığı minimum seviyede tutarak ilerlemek başlıca dikkat ettiğimiz hususların başında gelmektedir. Bundan dolayı mekanik tesisat işlemleri sırasında makine mühendislerinin göz önünde bulundurması gereken bir takım özellikler bulunmaktadır. Mekanik tesisat uygulamaları öncesinde planlı ve programlı bir şekilde hazırlanmak oldukça önemli bir husustur. Aynı zamanda projenin uygulama süresi boyunca yapılan planların hepsine ekibin ve ustaların eksiksiz bir şekilde sadık kalarak çalışması mecburidir.

Mekanik Tesisat Projesi Çizerken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Manavgat tesisat projelerimizde vermiş olduğumuz hizmetlerden son derece olumlu geri dönütler alıp, diğer projeler için de bütün çizim projelerinde olduğu gibi mekanik tesisat proje çizimi  tertipli ve planlı bir şekilde çalışmak bizim için oldukça önemlidir. Manavgat Mekanik tesisat projesi çizimleri Autocad çizim programınlarında hazırlanmaktadır. Bununla birlikte hesaplamaların son derece titizlikle yapılması oldukça önemlidir. Yapılacak en küçük bir hata ileride geri dönülemez sorunlara yol açabilmektedir. Bu sorunlar büyük maliyetlere ve harcamalara yol açtığı gibi diğer mekanik tesisat sistemlerine olumsuz etki edebilmektedir. Bu sebeple yapılan her proje uzman ekiplerce sürekli kontrol edilerek ilerlemektedir. Her tesisat sistemi için ayrı bir proje dosyası oluşturulmalı ve bu proje dosyalarının anlaşılır biçimde hazırlanması gereklidir. Örnek olarak sıhhi ve pis su tesisat proje çiziminde binanın özellikleri detaylı bir şekilde incelenmesi önemlidir. Mekanik tesisat projesi çizimlerinde büyük bir öneme sahip olan pis su ve sıhhi tesisat projelerine öncelikle üst katlardan başlanmalıdır. Böylece en üst kattan aşağıya doğru planlar düzenlenip bodrum veya en alt kattan suyun çıkışı sağlanmalıdır.

Mekanik Tesisat Nedir? Bu Proje Neleri Kapsar?

Mekanik tesisat nedir? Projelendirme veya kontrol işlemlerinde malzeme seçiminden, ürünlerin ve binanın kullanım ömrü boyunca hizmet alma adına yapılan projelerdir. Bu projeler hazırlanırken aşağıdaki değerlendirmeler mutlaka göz önünde bulundurulmalıdır

 • Konforlu şartları sağlamak
 • Sağlamlık
 • Fonksiyonellik
 • Güvenilirlik
 • İleri teknolojiye uygun ekipmanlar
 • Uygulama kolaylığı
 • Uzun Ömür
 • Montaj, onarım, bakım kolaylığı
 • Kullanım kolaylığını sağlamak
 • Su ve Enerji tasarrufu için belirli testler uygulamak
 • Çevre hassasiyetine önem vermek

1 thought on “Manavgat Mekanik Tesisat”

Leave a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir