Isı Pompası Nedir?

Isı Pompası Nedir

Bu yazımızda siz değerli okuyucularımız için “Isı pompası nedir?” sorusunu yanıtlayacağız. Isı pompası ilk olarak 1824 yılında Nicolas Leonard Sadi Carnot tarafından ortaya atılan bir teoridir. Isı pompası sisteminin çalışabilmesi için sogutulacak ortam ve ısıtılacak ortam olması lazım. Isıtılacak yer evimiz , iş yerimiz vb mekanlar olacaktır. Soğutulacak yer ise hava ,su ya da toprak olacaktır. 1850 yılında Lord Kelvin cok farklı bir görüş ileriye sürdü;    Soğutma cihazlarının ısıtma maksadı ile kullanılabilir dedikten sonra şuan ki tabiriyle ısı pompasını uygulamış oldu. II.Dünya Savaşı öncesi    ısı pompasının geliştirilmesi ve kullanılması için büyük çaba sarf edildi ama malesef ki savaş yıllarında ki    endüstri, imkanların    Askeri alanda kullanılmasıyla ısı pompasının gelişimi savaştan sonraya kalmıştır. 1950’ler de sahip olduğu ilgisi, doğalgazın ve petrolün uzulaması ile ikinci plana atılmış oldu. Isı pompalarının bu kötü dönemden sonra 1973 te enerji krizi ile eski potansiyelini yakalamış ve belli tarih aralıkları ile Isı pompası Endüstriyel alanda bir çağ atlamıştır. Türkiye ise ilk kez 1990 yıllarında Isı pompası ile tanışmıştır. Isı pompası çeşitleri nelerdir başlıklı yazımızı ziyaret edebilirsiniz.

Isı Pompası Nedir?

Isı pompası nedir?” sorusuna yanıt olarak daha fazla ayrıntı vermek gerekirke, ısı enerjisini bir ortamdan başka bir ortama taşıyan, çalışması sırasında da elektrik enerjisi harcayan sistemlere ısı pompası denir. Şartlar yerine getirildiğinde yüksek miktarlarda enerjiyi düşük maliyetlerle kullanıma sunar. Isı pompası ile ısıtılacak yeri daha sıcak tutmasını sağlamaktadır. Isı pompası ile soğutma makinesini karıştırmamak gerekir.İkisini birbirinden ayırmak için bir örnek verebiliriz. Mesela    klima örneğini ele alabiliriz. Klimalar evlerimizi hem ısıtıp hem de soğutabilir. Klimayı yazları soğuk ayara getirdiğimiz zaman içerdeki ısıyı dışarı doğru taşıyıp içeriyi soğutmayı amaçladığı için bir soğutma makinesi olarak çalışır. sıcak ayarına getirdiğimiz zaman ise dışarıdan ısı çekip içeriyi ısıtacağından ısı pompası gibi çalışır.

Isı Pompası Nasıl Çalışır?

Isı pompası aldığı enerjiyi ısıtma konumunda çalışırken soğutur, serinletme esnasın da ise ısıtır. Bu Yapılan işlem gazın faz değişimi ile enerji alma ve alınan enerjiyi taşımadır. Bu taşıma ve faz değişimi sırasında bir miktar enerji harcanmaktadır. Isı pompaları kaynaktan ısıtılan yada soğutulan ortama enerji taşıma esnasında bir miktar elektrik enerjisi harcarlar , harcanan elektrik 1 kw alınan toplam ısı enerjisi 4.5 kw ise bu cihazın COP (Coefficient Of Performance)değeri 4.5 olmaktadır. Isı pompasının verimliliği soğutma makinelerinde de olduğunu gibi etkinlik katsayısı ile ifade edilir ve COPIP olarak gösterilir. Soğutma makinesi de COPSM  olarak gösterilir. Bütün ısı pompaları ayni şekilde çalışılar. Elde edilen ısı, soğutma işleminin bir sonucundan doğmaktadır.

Isı Pompası Elemanları ve Isı Pompası Çevrim Şeması

Aşağıda ısı pompası elemanlarını ve ısı pompası çevrim şemalarını listeledik.

Isı Pompası: Elemanlar

 • Kondenser
 • Genleşme Valfi
 • Buharlaştırıcı (Kaynak)
 • Kompresör

Isı Pompası Çevrim Şeması

 • Yoğuşturucu
 • Genişleme Valfi
 • Buharlaştırıcı
 • Kompresör

Günümüzde en yaygın kullanılan ısı pompaları

Bu yazımızda sizler için “ısı pompası nedir?” sorusuna en detaylı bir şekilde yanıt verdik.

 • Hava Kaynaklı Isı Pompaları
 • Su Kaynaklı Isı Pompaları
 • Toprak Kaynaklı Isı Pompası
 • Jeotermal Enerji Kaynaklı Isı Pompası
 • Güneş Enerjisi Kaynaklı Isı Pompası

Leave a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir