Havalandırma Tesisatı

Konforlu yaşamın gerekliliğinden bir tanesi olan Havalandırma Tesisatıdır. Split dediğimiz klimalar kullanıcılara havalandırma yapmaksızın ısıtma ve soğutma sağlar. Bu soğutma sırasında içeriye oksijen girmeden içerde bulunan kötü hava , havalandırma tesisatı ile dışarıya iletilmeden, konforlu bir ortam sağlanmayacağı anlaşılmıştır. Havalandırma Tesisatını sadece konfor amaçlı olarak düşünmekte yanlıştır. Havalandırma tesisatının önemi her geçen gün daha da anlaşılıyor. Sağlıklı bir ortam oluşması için ısıtma ve soğutma olmayan yerlerde bile havalandırma tesisatı bulunması zorunludur. Bu bir ihtiyaçtan ziyade yasal zorunluluktur. Havalandırma tesisatında her zaman bir aspiratör kullanılır. Bunun diğer adı mekanik havalandırma olarak geçer. Havalandırma sisteminde olan aspiratörler çok değişik şekilleri vardır. Aspiratörler normal şartlarda galvanizli sacdan yapıldığı halde asit buharlarının yoğun olduğu hallerde paslanmazdan veya PP malzemeden imal edilir. Motorunun üzerindeki egzoz havası geçmesi istenmediği durumlarda ise plug fanlar kullanılması tercih edilir. Eğer havalandırma tesisatının bulunduğu yerde patlatma veya yanma riski bulunuyorsa Exproof Fan kullanmak tercih edilir. Kolay bir temizlik isteniliyorsa seyrek kanatlı fanlar temizliği kolay olduğundan bunlar kullanılmalıdır. Cihazda bulunması gerekenler temizlenebilir ve yağ tutucu metal filtre olmalıdır. Cihazında aynı zamanda iç yapısı da bu kullanıma uygun olarak temizlenebilir ve yıkanabilir olmalıdır.

Havalandırma tesisatında havalandırma kanalları galvanizli, pastan çelikten, alüminyum, tekstil malzemelerinden ; yuvarlak, dörtgen veya oval kesitte imal edilir. Havalandırma tesisatında hava kanalları gerekli görüldüğü zamanlarda boya veya kaplamalar uygulanabilir. Hava kanalları iklimlendirilmiş hava aktarmada kullanmak içinse eğer yalıtım uygulanası yapılır. Yalıtım genellikle iç yüzeyden veya dış yüzeyden uygulanır. Yalıtım malzemeleri cam yünü, kauçuk ve taşyünü kullanılır. Gürültünün önemli derecede olduğu zaman cihazın giriş ve çıkışlarına susturucu uygulanır ve bunun yanında bu bölgelere kanallardan iç yalıtım uygulamak mümkündür ve bu malzemelerin yanmaz olması gerekir.

Havalandırılan mekanın vakum durumuna düşmemesi için egzoz edilen oran kadar da ortama taze ferah bir havanın mekanik olarak geri verilmesi gerekir veyahut bu duruma müsaade etmek gerekir. Bunun bir adım daha ötesini düşünecek olursak eğer ısı geri kazanım ünitesi kullanmak gerekir. Bu cihazların özellikleri içerde egzoz yaparken içeriye taze ve ferah bir hava aktarmayı sağlamaktır.
En çok kullanılan havalandırma sistemleri mutfak, kapalı otopark, duman egzozu, sığınak havalandırma, endüstriyel havalandırma sistemleri olarak geçer.

Leave a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir